0.9 C
Sandomierz
niedziela, 10 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaKulturaAutorzy książki o Rotmistrzu Szymonie Skorupskim spotkali się z czytelnikami w Opatowie

Autorzy książki o Rotmistrzu Szymonie Skorupskim spotkali się z czytelnikami w Opatowie

W piątkowy wieczór Powiatowa i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie zaproponowała nie tylko czytelnikom wieczór autorski. Bohaterami wydarzenia byli: Andrzej Nowak – Arczewski, Bolesław i Tomasz Skorupscy, autorzy książki „Przywracana pamięć. Rotmistrz Szymon Skorupski i jego rodzina”. Tak jak zapowiadaliśmy spotkanie, które poprowadził Zbigniew Nogal z Uniwersytetu Trzeciego Wieku było za sprawą braci Skorupskich okraszone anegdotami i dowcipami. 

Maleńka sala wystawiennicza opatowskiej biblioteki została zapełniona do ostatniego miejsca. Na widowni zasiedli m.in.: praktycznie cały zarząd powiatu opatowskiego, radni rady gminy, niezawodni jak zwykle studenci opatowskiego UTW, animatorzy kultury z regionu, czytelnicy książnicy. 

REKLAMA
PILKINGTON

Andrzej Nowak – Arczewski, niezmiennie twierdzi, że obowiązkiem współczesnych jest przywracanie pamięci o ludziach, którzy zapisali się w samych superlatywach dla kraju i małych ojczyzn, a historia o nich zapomniała, a wręcz ich zdeptała. 

Bracia Skorupscy pokonali kilkaset kilometrów aby spotkać się z czytelnikami, mimo, że dla nich stworzenie publikacji nie miało na celu osiągnięcia komercyjnego sukcesu. Dla nich ważne jest przebywanie na terenie z którego pochodzą ich przodkowie. 

REKLAMA

Dla pochodzących z Wielkopolski współautorów ksiązki o swojej rodzinie spotkania na żywo z czytelnikami były istotne ale towarzyszyła im trema. 

Zainteresowanie historią i odtworzenie drzewa genealogicznego własnej rodziny to główne powody obecności na spotkaniu Andrzeja Gajka, członka zarządu powiatu opatowskiego.  

Danuta Szypulska, dyrektor opatowskiej biblioteki podkreśliła, że to spotkanie wyjątkowe i można go określić jako „wisienkę na torcie”. Niestety miłośnicy rozmów z autorami książek na kolejne, muszą poczekać do następnego roku.

Bolesław Skorupski zapowiada kolejną pozycję autorskiej trójki. Tym razem głównym bohaterem będzie ich mama. 

Miło się nam z państwem podzielić informacją, że kopia rozmowy naszego portalu z Bolesławem Skorupskim i Andrzejem Nowakiem – Arczewskim trafiła nawet do biblioteki Kongresu USA. Zapis rozmowy z autorami książki „Przywracana pamięć” jest ważny dla mojego syna, który na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, podkreślił Bolesław Skorupski.

Zainteresowaniem cieszyły się pamiątki rodzinne. Bracia Skorupscy przywieźli do Opatowa szablę ojca, medale, a nawet pistolety.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,855PolubieniaLubię to
148ObserwującyObserwuj
880SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.2 °
0.9 °
89 %
2.8kmh
100 %
niedz.
1 °
pon.
2 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE