„Cena Wierności” to reportaż zrealizowany przez TVP3 Kielce w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Chobrzanach w gminie Samborzec, opowiadający o losach działaczy Podziemnej Organizacji Wojskowej w latach 1950 – 1952. W sobotę jedna ze szkolnych sal zamieniła się w salę kinową zapełnioną praktycznie do ostatniego miejsca. Po dwóch latach od zrealizowania materiału, udało się uroczyście, podczas wieczornicy zaprezentować reportaż, w którego przygotowanie zaangażowali się świadkowie historii tego okresu oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Chobrzanach.
O inicjatywie powstania tego niezwykle interesującego filmu dokumentalnego opowiedział Tomasz Styczeń nauczyciel historii w chobrzańskim liceum, który podjął się zgłębienia szerszej wiedzy na temat dokumentów i akt związanych z działaczami Podziemnej Organizacji Wojskowej stworzonej w 1950 roku przez uczniów wspomnianego liceum.
W 2019 roku wybrałem się do Kielc do delegatury IPN, aby sprawdzić czy są dokumenty związane z tą sprawą. Okazało się, że jest ponad 2000 stron akt. W 2020 roku wiosną padła propozycja zrealizowania materiału. Jesienią 2020 roku udało się zrealizować reportaż dotyczący tych wydarzeń. Nasi uczniowie odegrali role tych chłopaków z lat 50-tych. Ta organizacja działała dwuetapowo. Pierwszy zamysł pojawił się wiosną 1950 roku, później to trochę zanikło i jesienią 1951 roku się odtworzyła. W 52 zostali działacze aresztowani przez UB i skazani, w organizacji działało 10 zaangażowanych.
Z powstania takiego dokumentu cieszy się dyrektor liceum, który przyznał, że oprócz zgłębiania historii reportaż ma jeszcze jedną wartość dodaną. A mianowicie promuje szkołę w terenie.
Wielka promocja szkoły, liceum jednego z niewielu już na terenach wiejskich. Mamy historię zacną, która przewija się w latach … promujemy nasze liceum. Nasza młodzież brała udział w tym reportażu.
W sobotę każdy kto zjawił się w Chobrzanach miał okazję nie tylko zapoznać się z dokumentem, ale także porozmawiać ze świadkami tamtych dni, którzy chętnie podzielili się swoją historią. Takie inicjatywy jak przyznał Adrian Wołos, absolwent szkoły są bardzo cenne.
Historii uczymy się z podręczników, z różnego rodzaju opracowań naukowych, filmów, natomiast dzisiaj mamy okazję posłuchać ludzi, który są żywą historią .To spotkanie uważam, że jest bardzo wyjątkowe. Mamy okazję dotknąć i posłuchać żywej historii. Jest to bardzo cenne i należy docenić wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania tego filmu o konspiracyjnej strukturze
Po prezentacji filmu zastępca wójta Samborca Ewa Drzazga nie kryjąc wzruszenia podziękowała za zrealizowanie tak wartościowej inicjatywy.
Muszę powiedzieć, że łza się w oku zakręciła i cieszy fakt, że szkoła i pan profesor potrafi korzystać z żywych lekcji historii, że potraficie wykorzystać to, że są jeszcze osoby, z którymi można zrobić wywiad, w którym można pokazać uczniom jak to kiedyś było. Chobrzany, LO to jedna wielka historia. Cieszę się, że przekazujecie ją z pokolenia na pokolenie.
Spotkanie zakończyły liczne rozmowy, w których obecni w szkole bohaterowie tamtych dni dzielili się swoimi wspomnieniami z działalności Podziemnej Organizacji Wojskowej w Chobrzanach.





