Przejściem trasy Staszów – Kurozwęki, uczniowie, strzelcy, żołnierze, przewodnicy turystyczni, mieszkańcy ziemi staszowskiej uczcili pamięć o imiennych i bezimiennych bohaterach powstania styczniowego. IV Marsz Powstańców Styczniowych odbył się w piątek, dokładnie w rocznicę bitwy pod Staszowem.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przy mogile powstańców znajdującej się nieopodal kościoła pw. św. Bartłomieja od odśpiewania hymnu w asyście pocztów sztandarowych. Następnie modlono się w intencji Ojczyzny. Odbył się apel pamięci. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dr. Dariusza Kubalskiego na temat powstania styczniowego na ziemi staszowskiej. Delegacje samorządów, instytucji, szkół złożyły na mogile bohaterów niepodległościowego zrywu wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
Udział licznej grupy uczniów zarówno szkół średnich jak i podstawowych unaocznił, że organizacja takich upamiętniających ważne wydarzenia w dziejach państwowości polskiej jest wskazana i konieczna.
Z poczucia patriotycznego obowiązku w ceremonii rozpoczęcia marszu uczestniczyła delegacja leśników.
Sprzed kościoła św. Bartłomieja uczestnicy ulicami miasta przemaszerowali do parku Legionów, gdzie przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego złożono kwiaty i zapalono znicze.
Uczniowie praktycznie jak jeden mąż mówili, że marszem uczcili pamięć o powstańcach i rocznicę wybuchu powstania.
Z Parku Legionów piechurzy wyruszyli w drogę do Kurozwęk.
Najbardziej kolorową kilkunastoosobową grupą byli członkowie koła PTTK w Staszowie. Przewodnicy podkreślili, że biorą udział w każdym patriotycznym wydarzeniu.
Jak co roku, choć w piątek rycerstwo ziemi staszowskiej stawiło się tylko w sile trzech ludzi ale za to ze sztandarem i uzbrojeniem.
Pokonanie w sumie niedługiej trasy nie sprawiło młodzieży i ich opiekunom najmniejszych trudności. Do udziału w marszu napędzał ich patriotyczny obowiązek.
W Kurozwękach złożono kwiaty u stóp pomnika powstańców i przed tablicą upamiętniającą zmarłych powstańców, wmurowaną w mur świątyni.
IV Marsz Powstańców Styczniowych zwieńczył quiz historyczny oraz posiłek w miejscowej szkole.
Na uwagę zasługuje oprawa wydarzenia w wykonaniu Strzelców.