Uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego u sióstr dominikanek z Żółkwi w Ukrainie spędzają wakacje w Bojanowie, ośrodku sandomierskiej Caritas. Niedzielę spędzili w Sandomierzu. Zwiedzali miasto, modlili się w kościele św. Ducha. Koloniści na sandomierskim rynku zaprezentowali piękny taniec z flagami oraz zaśpiewali kilka piosenek w rodzinnym języku, w tym „100 lat” dla księdza biskupa Nitkiewicza, z okazji zbliżających się urodzin.
42 uczniów w wieku od kilku do 18 lat uczęszczających do szkoły języka Polskiego w Żółkwi odpoczywa w ośrodku w Bojanowie od nauki ale i niedogodności jakie niesie ze sobą wojna. 10 dniowy turnus jest zorganizowany przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach międzynarodowej akcji Caritas Internationale.
Caritas Diecezji Sandomierskiej od lat pomaga siostrom dominikankom w ich misyjnej działalności na terenie Ukrainy. Po wybuchu wojny siostrom przybyło podopiecznych i wsparcie jest dla nich bardzo cenne.
Dzięki zabiegom sandomierskiego Caritas podczas tegorocznych wakacji w Bojanowie odbędzie się 4 turnusy dla dzieci z Ukrainy. Przepustką na odpoczynek w Polsce są dobre wyniki w nauce języka polskiego.
Z potrzeby serca ale, także ze zwykłej ludzkiej solidarności zaproszono do Bojanowa dzieci i młodzież z Żółkwi, niegdyś rodzinnych terenów Jana III Sobieskiego.
Niedzielę koloniści spędzili w Sandomierzu. Jednym z miejsc, w którym gościli był kościół św. Ducha, gdzie pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza odprawiona została dla nich msza święta. Biskup ordynariusz w homilii nauczał, że należy umieć przyjmować ziarno Bożego słowa.
Po nabożeństwie i artystycznych popisach goście zza wschodniej granicy otrzymali z rąk biskupa pluszaki.
Choć w regionie Żółkwi nie ma działań militarnych i zdaniem kolonistów, żyje się tam w miarę normalnie, to wyjazd na kolonie z Caritasu jest dla nich ważny na tyle, że nawet kontuzja i problem z przemieszczaniem się, nie zniechęca ich od przyjazdu do Polski.
Katarzyna w Polsce jest nie pierwszy raz, ale niezmiennie podoba się jej otwartość Polaków.
Mimo młodego wieku Kasia pomaga swojej mamie w przygotowaniu posiłków dla walczących na froncie żołnierzy.
Za patriotyczną postawę Kasia została nagrodzona okolicznościowym pucharem.
Waleria Zazulkiewicz, 9 lat temu jako pierwsza w rodzinie rozpoczęła naukę języka polskiego. Za jej przykładem poszło jej rodzeństwo.
Dla niej ten kilkudniowy pobyt Polsce jest odpoczynkiem od codziennego strachu o siebie i najbliższych.
Organizatorzy zapewnili gościom z Żółkwi pobyt pełen atrakcji.