Trzeci dzień jubileuszu rozpoczął się od odsłonięcia tablicy poświęconej Wacławowi Brzozowskiemu, pierwszemu dyrektorowi huty szkła w Sandomierzu. Następnie w sali widowiskowej Portu Kultury wygłoszono referaty w ramach konferencji „Zarys dziejów prawobrzeżnego Sandomierza”. I tak, prof. Zdzisław Noga, mówił o zmianach terytorialnych Sandomierza, a Jerzy Zarański o szkle płaskim w regionie sandomierskim. Jerzy Baran i Ryszard Jania wykazali jaki wpływ na rozwój Sandomierza miała huta szkła i działająca już 25 lat Pilkington Automotive Poland, a Andrzej Bolewski pokazał w tej materii, rolę Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz”.
Rozwój dzielnicy jubilatki nie byłby możliwy gdyby nie huta szkła i jej spadkobierca Pilkington Automotive Poland.
Podobnie jak Automotive Poland jednakowo obie części miasta, traktuje Sandomierskiego Centrum Kultury.
Prawobrzeżna część Sandomierza przed II wojną były to tereny typowo rolnicze. Stowarzyszenie „Razem dla Nadbrzezia” przekazuje zwyczaje, obyczaje potomnym, tym samym dba o zachowanie tożsamości.
Jak wyglądała praca na polu w okresie żniw i jak po zbiorach świętowano można było zobaczyć w dwóch pierwszych odsłonach rocznicy włączenia nadbrzezia w granice miasta.
Burmistrz Marcin Marzec podkreślił, że mimo różnic pomiędzy lewo i prawobrzeżną częścią, Sandomierz jest jednym miastem.
Marzec nie wyobraża sobie dziś Sandomierza bez jego prawobrzeżnej części.
Wydarzeniu towarzyszył sportowy turniej rodzinny oraz otwarcie wystawy w Porcie Kultury pt. Pokolenia”.