Rolnicy z gminy Ożarów podziękowali za plony. Dożynki w Lasocinie, które odbyły się w minioną niedzielę, to był prawdziwy pokaz tradycji.
W prezentacji wieńców dożynkowych udział wzięła rekordowa liczba sołectw. Łącznie ośpiewano aż 23 wieńce. Wszystkie wyjątkowo starannie dopracowane i pięknie ukazujące regionalne symbole kojarzące się z rolniczą tradycją. Znakomity przykładem jest wieniec przygotowany przez panie z Nowego, w którym znalazł się symbol wiśni nadwiślanki.
Jak przyznał Andrzej Gajek członek Zarządu Powiatu Opatowskiego wiśnia nadwiślanka to lokalne dobro.
Tegoroczne wieńce dożynkowe w Lasocinie zaskakiwały koncepcjami i ich przygotowaniem. Wśród tradycyjnych koron pojawiły się również inne zaskakujące, ale nawiązujące do tradycji kształty takie jak np. symbol hostii.
Gminne Dożynki w Lasocinie rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji rolników w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Michała w Lasocinie, po której barwny dożynkowy korowód przeszedł na Błonia Lasocińskie. To właśnie tutaj odbywały się już oficjalne dożynki, podczas których ich starostowie Agnieszka Żabicka i Robert Suchecki przekazali a ręce włodarza gminy Marcina Majchera chleb z tegorocznych zbóż.
Jak przyznał wiceburmistrz Ożarowa Paweł Rędziak gmina Ożarów jest gminą typowo rolniczą, jednak rolnictwo tutaj dzieli się na dwa rodzaje.
Agnieszka Żabicka z Zawady i Robert Suchecki z Jankowic, starostowie tych dożynek w Lasocinie przyznali, że bycie rolnikiem nie należy do łatwych, szczególnie jeśli mowa o nakładzie pracy i opłacalności.
Wiceburmistrz Ożarowa, Paweł Rędziak życząc rolnikom pomyślności i dobrych cen odniósł się do ich obecnych problemów. Jak twierdzi jedną z rad na ten stan jest kontraktacja.
Na dożynkach w Lasocinie oprócz rolników i sadowników z gminy znalazło się wielu gości, lokalnych działaczy, samorządowców i polityków, którzy zgodnie twierdzą, że za pracę rolników powinno być godziwe jej wynagrodzenie.
Marcin Piwnik, starosta sandomierski, który gościnnie pojawił się na dożynkach w Lasocinie również skierował kilka słów w stronę rolników. Jak przyznał na uroczystości pojawił się również po to, by podziękować nie tylko rolnikom.
Poseł Marek Kwitek również przyznał, że ten rok dla rolników jest szczególny.
Podczas dożynek w Lasocinie na stoiskach wystawienniczych prezentowały się nie tylko instytucje, ale również Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały ucztę dla naszego podniebienia. W części artystycznej wystąpiły natomiast zespoły ludowe, kapele i wokaliści. Piękny występ przygotowali artyści, którzy na co dzień kształcą się w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie. Gwiazdą wieczoru był zespół Camasutra.