W staszowskiej Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej promowano książkę „Staszowskie rzemiosło cechowe 1555 – 2023” pióra regionalistów Józefa Żaka i Anny Kos. Pozycja składająca się z 9 rozdziałów obrazuje historię i wkład rzemiosła w rozwój miasta i regionu. Bogato ilustrowane dzieło powstało na zlecenie Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Staszowie, który na ten cel pozyskał środki z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Podczas 10 miesięcznej pracy nad pozycją autorzy dotarli do szabli „staszówki”, którą walczył jeden z żołnierzy Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.
Szabla znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego.
W spotkaniu wzięli udział rzemieślnicy, samorządowcy, kapłani. Uświetnili je staszowscy rzemieślnicy wyróżnieni Szablą Kilińskiego, najwyższym cechowym odznaczeniem.
Obecnie staszowski cech skupia 160 podmiotów gospodarczych. Zdaniem Romualda Zgrzywy staszowski cech jest najlepszy w województwie.
Słowa staszowskiego rzemieślnika potwierdzili ks. Krzysztof Rusiecki i burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.
Po prezentacji treści zawartych w książce, ks. Krzysztof Rusiecki odmówił modlitwę, a każdy z uczestników otrzymał w prezencie wydawnictwo.