Zwiększenie samodzielności oraz umożliwienie pełnego uczestnictwa w życiu społecznym to główne cele projektu „Samodzielność moją przyszłością”, jaki jest realizowany przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Pomocą w rozwoju fizycznym, psychicznym i społecznym objętych jest 18 osób z niepełnosprawnościami, ze świętokrzyskiego i podkarpackiego, które nie ukończyły 18 roku życia. Wszystkie formy wsparcia są dostosowane do indywidulanych potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży. Dla każdego uczestnika opracowany jest Indywidulany Plan Działań w ramach projektu. Zadanie jest współfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Beneficjenci objęci są indywidulaną terapią psychologiczną, logopedyczną, pedagogiczną. Biorą udział w indywidulanych ćwiczeniach usprawniających, integracji sensorycznej. Wszystkie działania odbywają się według Indywidulanego Planu Działania, który pomaga w wytyczeniu dalszej ścieżki rozwoju osobistego adekwatnie do wieku i posiadanych zasobów.
Zwiększeniu samodzielności oraz ułatwieniu beneficjentom pracy podczas terapii zajęciowych ma służyć Trening Umiejętności Społecznych. Ta umiejętność jest realizowana podczas zajęć teoretycznych i praktycznych. Te drugie to m.in. wyjścia do kawiarni, pizzerii, na pocztę, do urzędów. Edukacyjne wyjścia pozwolą na samodzielne zamawianie posiłków, wysłanie poczty, załatwianie spraw urzędowych.
Terapia zajęciowa – gospodarstwo domowe ma pomóc w rozwijaniu zaradności i samodzielności życiowej. Beneficjenci uczą się przygotowania posiłków, gotowania prostych potraw, obsługi sprzętu kuchennego, utrzymania porządku, zarządzania budżetem, organizacji spotkań, przyjęć rodzinnych oraz dbałości o środowisko naturalne.
Wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, kreatywność, podstawy elektroniki, logiczne myślenie, posługiwanie się i rozumienie instrukcji, kształtowane są podczas zajęć z robotyki.
W pracowni stolarskiej pod okiem wykwalifikowanej kadry wykonywane są przez uczestników projektu różne dekoracje, ramki, prace artystyczne, karmniki, lampiony. Zajęcia, oprócz poprawy umiejętności manualnych, zręczności, precyzji kształcą u uczestników zaangażowanie i satysfakcję z wykonywanej pracy.
Podobne jest w przypadku zajęć z rękodzieła artystycznego z elementami florystyki.
W kalendarzu projektu „Samodzielność moją przyszłością” istotna częścią są zajęcia z arteterapii, hortiterapii, zooterapii. Ta forma terapii redukuje stres, napięcie, poprawia nastrój, obniża objawy depresji. Rozwija empatię, odpowiedzialność. Wspiera leczenie traumy, redukuje uczucie izolacji.
Wszyscy uczestnicy projektu wezmą udział w aż 10 wyjazdach w ramach zdania „Terapia podróżą”. Wycieczki ułatwią beneficjentom zacieśnienie znajomości, zbudują poczucie przynależności do grupy, przełamią monotonię dnia codziennego oraz tworzą poczucie samodzielności. Z kolei terapeutom pracującym na co dzień z beneficjentami dadzą możliwość obserwacji ich aktywności w warunkach naturalnych.
Istotne jest, że nie tylko beneficjenci skorzystają z udziału w projekcie ale też ich rodziny i lokalne społeczeństwo.