Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży było tematem dzisiejszej konferencji pt. „Wsparcie na starcie”. Organizacja takiej konferencji poruszającej bardzo istotny problem współczesnego świata była pomysłem dwóch prężnie działających fundacji. Mowa tutaj o Fundacja „Dla Naszych Dzieci” i Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.
Jak przyznaje Iwona Korczyńska Sapielak prezes Fundacji „Dla Naszych Dzieci” skala problemów związanych ze zdrowiem psychicznym wśród dzieci i młodzieży jest na tyle duża, że takie wydarzenie musiało się odbyć i zwrócić na te problemy uwagę.
Na sali Domu Katolickiego w Sandomierzu licznie pojawili się nie tylko uczniowie szkół z regionu, ale również pedagodzy, nauczyciele i osoby pracujące i współpracujące z młodzieżą. Jedną z takich osób była projektantka mody Justyna Wesołowska, która przed naszą kamerą przyznała, że niejednokrotnie w swoim kontrakcie z młodzieżą spotkała się z dużym problem, którym jest hejt.
Wśród najczęściej wymienianych w trakcie tej konferencji problemów z którymi borykają się dzieci i młodzież była nieakceptacja, hejt, brak zrozumienia czy wsparcia oraz uzależnienia od internetu i problemy rodzinne. Jak zauważa Danuta Ordon pedagog w II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, bardzo często zdarza się sytuacja, że pomoc specjalistów takich jak pedagodzy szkolni jest niewystarczająca.
Oczywiście miniona konferencja nie rozwiąże od razu wszystkich problemów dzieci i młodzieży, ale jest dobrym punktem wyjścia do dalszych działań.
Głównym punktem wydarzenia była dyskusja panelowa z udziałem psycholożki i dziennikarki Małgorzaty Ohme, doktor psychologii Aleksandry Piotrowskiej, psychoterapeuty Pauliny Mierzejewskiej oraz Alicji Przybylskiej, specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży i psycholog Ilony Gronek Jedlińskiej współpracujących z Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Sandomierzu.