W ogródku restauracji „Żmigród” w Opatowie odbyła się XI edycja „Narodowego Czytania”. Talent krasomówczy zaprezentowali, samorządowcy, nauczyciele, celebryci, społecznicy i chętni czytelnicy. W przerwach pomiędzy popisami oratorskimi występował Chór św. Marcina pod batutą Zdzisława Staniszewskiego.
Wspólne czytania dzieł wielkich polskich pisarzy i poetów w Opatowie jest możliwe dzięki Powiatowej i Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Czernika oraz wielu instytucjom, podkreśliła Danuta Szypulska, dyrektor placówki.
Tegoroczna organizacja Narodowego Czytania była jednym z elementów obchodów 75. rocznicy powstania opatowskiej biblioteki.
Z liczną grupą zameldowała się w ogródku „Żmigrodu” Edyta Gwoździk, nauczyciel języka polskiego w opatowskim Zespole Szkół nr 1, czyli popularnej „szkole na górce”. Pani Edyta autorytatywnie stwierdziła, że Narodowe Czytanie to ważne przedsięwzięcie i warto w nim brać czynny udział.
Nie mogło zabraknąć Artura Dębskiego, nie młodego już, ale obiecującego pisarza, poety autora tekstów do piosenek. Zapytany czy jego twórczość w przyszłości będzie czytana podczas takich wydarzeń stwierdził, że chyba mu to nie grozi, zachęcając jednocześnie do sięgania po książki.
O talentach oratorskich burmistrza Opatowa Grzegorza Gajewskiego nie trzeba nikogo przekonywać. W sobotę Elżbieta, żona burmistrza i ich syn Jan udowodnili interpretacją jednej z najwybitniejszych ballad Mickiewicza „Powrót taty”, że talentem dorównują mężowi i ojcu.
Zastępca burmistrza Opatowa Marcin Słapek wraz z córką Mają wykazali się talentem krasomówczym interpretując wiersz „Pierwiosnek”, który otwiera debiutancki zbiór Adama Mickiewicza zatytułowany „Ballady i romanse”.