Już w najbliższą niedzielę 23 października odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę deportacji Żydów z Opatowa do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Głównym punktem obchodów będzie ceremonia upamiętnienia na miejscowym cmentarzu żydowskim. Wśród uczestników wydarzenia organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i Urząd Miasta i Gminy w Opatowie będą goście z Izraela i Kanady, przedstawiciele organizacji żydowskich i duchowni różnych wyznań.
Uroczystości rozpoczną się od mszy św. w opatowskiej kolegiacie. Nabożeństwo zaplanowano na godz. 12.00. Po nim goście uroczystości spotkają się z przedstawicielami samorządu miasta. W obchodach udział zapowiada m.in. ponad 30 –osobowa grupa z Izraela, Kanady, wśród której będą potomkowie opatowskich Żydów.
Uczestnicy uroczystości przejdą ulicami miasta, które przed II wojną światową stanowiły centrum życia żydowskiej społeczności i gdzie w czasie wojny Niemcy utworzyli getto.
Na godz. 14.30 zaplanowano ceremonię upamiętnienia na cmentarzu żydowskim pod przewodnictwem rabina, która odbędzie się przy nowym, symbolicznym lapidarium, złożonym z macew (nagrobków żydowskich). Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski biskup Rafał Markowski oraz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Jednym z elementów wydarzenia będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku harcówki.
Wydarzenie zwieńczy koncert pieśni chasydzkich w wykonaniu kantora Symchy Kellera z muzykami – w opatowskiej restauracji „Żmigród” o godz. 17.
Nowe lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim, przy którym odbędzie się ceremonia upamiętnienia, powstało z inicjatywy TPZO. Miejsce pamięci tworzy ok. 200 fragmentów macew, odnalezionych w różnych częściach Opatowa i w jego okolicy.
W inwentaryzacji nagrobków i w odczytaniu ich symboliki, pomogli specjaliści z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, którzy pracowali pod kierunkiem prof. Andrzeja Trzcińskiego.Najstarsze fragmenty kamiennych płyt pochodzą z początku XVII wieku. Naukowcy, którzy na początku września gościli w Opatowie, podzielili je na grupy – te, które znajdowały się na grobach kobiet (leżą po lewej stronie lapidarium) i mężczyzn (posadowiono je po prawej stronie). W kilkunastu przypadkach połączono w całość rozbite fragmenty tych samych macew.