Wielu znamienitych gości uczestniczyło w niecodziennej lekcji patriotyzmu – obchodach rocznicy Dnia Katyńskiego, jaka odbyła się w Technikum im. gen. Andersa ZDZ w Opatowie.
Trzeba rozmawiać także o trudnych sprawach. Niestety do dziś szeroko rozumiany mord katyński jest na świecie różnie przedstawiany i interpretowany.
Senator Rusiecki zauważył, poniekąd bardzo słusznie, że wymordowani żołnierze II RP przez aparat bezpieczeństwa ZSRR w 1940 roku, to była polska jak i opatowska, sandomierska elita. Zamordowanym w bestialski sposób żołnierzom należy się pamięć i szacunek.
Zaproszeni goście dzielili się refleksjami na temat zamordowania polskich oficerów na terenie ZSRR w 1940 roku.
Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa i członek Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego wspólnie z innymi motocyklistami był na cmentarzach pomordowanych oficerów. Pasjonat motocykli ale i historii przypomniał, że w lesie katyńskim ptaki nie śpiewają. Tam jest tylko przerażająca cisza.
Ważnym elementem wydarzenia były podziękowania dla Jakuba Młynarskiego, ucznia I klasy ZDZ Opatów, który został laureatem Konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”.
Jakub jest uczniem klasy o profilu informatycznym. Historia jest jego hobby. Sukces i splendor przyniosła mu praca historyczno – literacka o codzienności polskich oficerów w obozach na terenie ZSRR.
Znajomość historii XX wieku pozwoliła uczniowi na napisanie pracy w iście ekspresowym tempie.
Jako dyrektor szkoły i mama z sukcesu Jakuba Młynarskiego podwójnie dumna jest Joanna Młynarska.
Także cała szkoła powinna być dumna z ucznia Młynarskiego.
Jakub Młynarski i senator Jarosław Rusiecki zaprezentowali nagrodzoną pracę.