Mieszkańcy Grzybowa w gminie Bogoria tłumnie wzięli udział w niedzielnym pikniku historycznym jaki od kilku lat odbywa się na Wygwizdowie. Wygwizdów to miejsce na pograniczu Grzybowa i Radwana, gdzie przez kilka miesięcy na przełomie 1942 na 1943 roku mieściła się jedna z najsłynniejszych kwater oddziału partyzanckiego „Jędrusie”.
To tam „Jędrusie” w podziemnym, świetnie zamaskowanym bunkrze mieli swoją kwaterę główną, z magazynem i drukarnią. W pobliskim Ujeździe mieli strzelnicę. Z obawy na dekonspirację opuścili Wygwizdów i okoliczne miejscowości gdzie kwaterowali.
Kolejny raz pod pomnikiem upamiętniającym obecność oddziału, odprawiona została polowa msza święta, którą sprawowali ks. dr Radosław Koterbski, wikariusz parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Bogorii oraz pochodzący z Grzybowa ks. Jerzy Rybusiński.
Uczestnicy apelu, którymi jak co roku targały emocje, podkreślali, że dla nich jest to zawsze wzruszająca uroczystość
Dla wszystkich, a szczególnie dla młodzieży była to świetna, żywa lekcja historii.
Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych pod kierunkiem polonistki Ewy Żak – Saneckiej przygotowali i przedstawili program na który złożyły się wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej.
Uroczystość przygotowała cała społeczność Grzybowa.
Zadowolone z zaangażowania i licznego udziału lokalnej społeczności były władze miasta i gminy Bogoria.
Koło gospodyń „Grzybowianki” zadbało o gastronomiczną część patriotyczno-rodzinnego pikniku.
Apel i piknik przygotowali: OSP w Grzybowie, KGW „Grzybowianki”, Miasto i Gmina Bogoria oraz Gminny Ośrodek Kultury.
To piękny przyklad patriotycznej postawy miejscowej ludności i samorzadu. Pamięć o Jędrusiach – partyzantach naszej ziemi w walce z okupantem zasługuje na najwyższe uznanie. To Oni zaczęli ruch oporu w Polsce. Szkoda że wszyscy już po tamtej stronie. Cześc Ich pamieci. Miałem możliwośc zaznać Ich przyjaźni przez ostatnie 22 lata.