Bartnictwo każdego rejonu zawsze czymś się wyróżniało. Podstawowa różnica to pożytek występujący w rejonie. Za pożytkiem idą właściwości fizykochemiczne i przypisywane właściwości zdrowotne.
Ulubieńcem terenów siarkonośnych w gminie Łoniów jest robinia akacjowa, której pyłek kwiatowy jest chętnie pozyskiwany przez pszczoły okolicznych pasiek w okresie, gdy przekwitną drzewa i krzewy owocowe. Dlatego pszczelarze z okolic Łążka, gdzie jest mniej nasadzeń sadowniczych, pozyskują znaczne ilości miodu akacjowego w czystej postaci.
Pozyskanie miodu odbywa się tradycyjnie, bez obróbki termicznej, poprzez ścięcie zasklepień plastrów i ich mechaniczne wirowanie. Ze względu na delikatny i wyjątkowo słodki smak, aromat oraz konsystencję jest przydatny do potraw, napojów, sosów, ciast i deserów. Wykazuje stosunkowo niskie działanie antybiotyczne, jest łatwo przyswajalny przez organizm, stanowi cenną odżywkę regeneracyjna w zmęczeniu fizycznym i umysłowym. Zalecany jest w schorzeniach gastrycznych, dróg moczowych oraz w lekkich postaciach cukrzycy. Sprzyja odtwarzaniu błony śluzowej i poprawia ziarninowanienie tkanki przyrannej.