W niedzielę uhonorowano piaskowiec, bogactwo Janikowa, miejscowości w powiecie opatowskim oraz ludzi którzy od wieków tworząc rzeźby kamienne rozsławiają swoją małą miejscowość. Ceremonia oddania hołdu naturze i ludziom rozpoczęła się od dziękczynnej mszy świętej odprawionej w miejscowej świątyni przez ks. Daniela Korycińskiego. Kolejnym elementem święta było poświęcenie usytuowanego na tzw. „błoniach janikowskich” obelisku na którym zamontowano tablicę upamiętniającą to wyjątkowe wydarzenie.
Ceremonii symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele władzy samorządowej wszystkich szczebli od wojewódzkiego począwszy na gminnym skończywszy.
Janikowski kamień jest przykładem bogactwa ziemi świętokrzyskiej, które zawsze należy doceniać, podkreślił Grzegorz Socha, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Korzenie rodziny Dąbrowskich, która poprzez sztukę rozsławia Janików i jego bogactwo naturalne sięgają XVI wieku, kiedy to ich przodkowie zjechali do Janikowa z Włoch.
W pracowni braci Dąbrowskich powstaje szerokie spektrum sztuki rzeźbiarskiej.
Dąbrowscy bardzo sobie chwalą pracę twórczą z rodzimym kamieniem.
Uroczystości zwieńczył festyn z kapelą ludową, kiełbaskami z grilla, domowymi ciastami. O kulinaria zadbało koło gospodyń z Janikowa, które powstało niecałe 2 lata temu. Jego członkowie starają się czynnie uczestniczyć w procesie promocji małej ojczyzny.















