Rozpoczęła się największa inwestycja w ponad stuletniej historii sandomierskiego muzeum. Projekt „Zamek otwarty – kompleksowa modernizacja zespołu budynków wystawienniczych i magazynowych Muzeum Zamkowego w Sandomierzu” wart blisko 79 milionów złotych otrzymał ponad 49 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach programu FENIKS.
Po uroczystym podpisaniu umowy na wykonanie historycznej inwestycji na terenie kompleksu budynków po „Starej Piekarni” przy ulicy 15 Sierpnia odbyło się symboliczne wmurowanie Aktu Erekcyjnego rozpoczynającego realizacje tej potężnej inwestycji, gdzie powstaną nowoczesne przestrzenie wystawiennicze, magazyny studyjne i miejsca działalności edukacyjno – kulturalnej. Modernizacja budynków po „Starej Piekarni” zakłada też dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz rozwój cyfrowej oferty muzeum. W planach jest także stworzenie sześciu nowych wystaw stałych.
Jak podkreśliła Anita Sobańska przedstawicielka wykonawcy budynki przy 15 Sierpnia przejdą kompleksową modernizację.
Grzegorz Socha wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przyznał, że otrzymana dotacja pozwoli na zrealizowanie bardzo potrzebnej inwestycji, która wzbogaci kulturalną ofertę Sandomierza.
Termin zakończenia wszystkich prac planowany jest na koniec 2029 roku. Obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym początkiem 2030 roku.
















