Wyścig wianków na Wiśle, konkurs na najpiękniejszy wianek , teatr ognia, pokaz szalonych szczudlarzy oraz występy artystyczne podopiecznych zawichojskiego MGOK tak w olbrzymim skrócie przedstawiał się program Zawichojskiej Nocy Tradycji – wydarzenia, które od kilku lat stawia na podtrzymywanie słowiańskich tradycji związanych z nocą Kupały i integrację mieszkańców.
Wydarzenie odbywało się na terenie stadionu w Zawichoście, gdzie oprócz uzdolnionych dzieci i młodzieży na wszystkich czekało wiele innych atrakcji. Były kramy z zabawkami, stoiska z rękodziełem oraz konkurs na najpiękniejszy wianek. Komisja konkursowa łatwego zadania nie miała. W ocenie oprócz starannego wykonania liczyła się przede wszystkim naturalność i odpowiedni wybór kwiatów.
Przyglądając się zgłoszonym do konkursu wiankom komisja brała pod uwagę również technikę wykonania takiego świętojańskiego wianka.
Pani Bogusia z Koła Gospodyń Wiejskich w Skarżysku Kościelnym przyznała, że przy wiciu wianka liczą się przede wszystkim umiejętności i chęci.
Jak podkreśliła burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka warto organizować takie wydarzenia, które scalają mieszkańców i podtrzymujące lokalne tradycje.
W Zawichojskiej Nocy Tradycji udział wziął wicemarszałek Grzegorz Socha, który w rozmowie z nami przyznał, że obchody związane z nocą Kupały zyskują z roku na rok na popularności w całym regionie.




















