Patriotyczna wieczornica w Obrazowie. Piękny występ młodzieży i koncert filharmoników

W przeddzień 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność gminy Obrazów godnie uczciła pamięć o imiennych i bezimiennych bohaterach walk o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Patriotyczne wydarzenie składało się z kilku elementów. Najpierw uroczyście w asyście druhów strażaków wciągnięta została biało czerwona flaga na maszt, którego budowę sfinansowano z projektu „Pod biało – czerwoną”. Obok niego stanęły dwa wybudowane za środki z budżetu gminy. 

Następnie w sali koncertowej uczestnicy uroczystości obejrzeli inscenizację w wykonaniu uczniów szkoły w Obrazowie i wysłuchali koncertu filharmoników kieleckich. Ta część obchodów, to znana od lat w regionie „Wieczornica patriotyczna”.

REKLAMA
NSG

Wieczornice patriotyczne to sztandarowe i cykliczne wydarzenia organizowane w gminie Obrazów w rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzisiaj jest mała rocznica. Jeśli dobrze liczę dzisiaj mamy 10. rok od kiedy wieczornice rozpoczęliśmy. Po co te wieczornice są, wszyscy dobrze wiemy. Są by kultywować tradycje, upamiętnić to, że jesteśmy niepodlegli, że możemy się swobodnie wypowiadać. Inni muszą o wolność walczyć

– Krzysztof Tworek, wójt gminy Obrazów
REKLAMA

Wójt gminy Obrazów podkreślił, że nowy obiekt Samorządowego Centrum Kultury daje gminie szeroką gamę możliwości organizowania wydarzeń kulturalnych.

Wcześniej nie mieliśmy tej możliwości. Robiliśmy to po kościołach. Teraz chcemy przede wszystkim chwalić się, że są warunki. Chcemy wprowadzać nowe zwyczaje. Dziękuję serdecznie, że jesteście tutaj z nami. Mam nadzieję, że będziemy się częściej spotykać i nie tylko na wieczernicach. Będziemy chcieli aby instytucja tętniła życiem, żeby działo się tutaj oczywiście przy pomocy rodziców, nauczycieli. Trzeba powiedzieć, że mamy bardzo zdolnych ludzi. Dzięki wam wykształcimy nowe kadry i znajdziemy talenty

– Krzysztof Tworek, wójt gminy Obrazów

Rocznicowe świętowanie składało się z trzech części podkreślił Adam Wójcik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrazowie

Udało się nam w tym roku skorelować trzy wydarzenia. Tradycją naszej gminy jest, że 10 listopada każdego roku odbywa się w naszej gminie tzw. „Wieczornica patriotyczna”. Czcimy w ten sposób wigilię odzyskania niepodległości. Wiadomo, że działania niepodległościowe to nie tylko 11 listopada ale też wcześniejsze dni. Zbiegło się to z podsumowaniem projektu GBP „Blisko, lokalnie i fajnie”

– Adam Wójcik, dyrektor biblioteki w Obrazowie

Wychowanie patriotyczne, to ważny i bardzo potrzebny każdej społeczności element życia, stwierdziła Teresa Szczudło, przewodnicząca Rady Gminy w Obrazowie.

Warto organizować takie wieczornice, pokazywać młodemu pokoleniu, że należy pamiętać o ludziach, o Polakach, którzy walczyli o naszą wolność, żebyśmy mogli żyć teraz spokojnie w wolnym bezpiecznym kraju. Wielka wielka przyjemność dla mnie, że mogę tu razem być w tym dniu.

– Teresa Szczudło, przewodnicząca rady gminy w Obrazowie

W patriotycznym spotkaniu pokoleń uczestniczyła też Ewa Krzemińska, nauczycielka i samorządowiec zarazem. Jej zdaniem wszystkie placówki oświatowe w gminie Obrazów należycie dbają o edukację patriotyczną młodego pokolenia.

W każdej szkole prowadzona jest edukacja patriotyczna. Dzieci rozmawiają z nauczycielami, uczestniczą w różnych uroczystościach, odwiedzają groby poległych i kultywują praktycznie przez cały rok pamięć o poległych

– Ewa Krzemińska, przewodnicząca komisji oświaty Rady Gminy w Obrazowie

Wioletta Świerkula i Anna Chuchnowska, nauczycielki ze szkoły podstawowej w Obrazowie przygotowały wymagający mnóstwo pracy i czasu scenariusz okolicznościowej inscenizacji. Przygotowania do występu trwały od początku tego roku szkolnego.

Od początku roku szkolnego. Żeby to tak dograć wszystko, żeby ładnie było.

– Anna Chuchnowska, polonistka z PSP w Obrazowie

Chuchnowska dodała, że uczniowie bardzo chętnie brali udział w próbach, a całe przedstawienie oparte było głównie na uczniach klasy, której jest wychowawczynią. 

Bardzo chętnie. Jestem wychowawczynią klasy VI. Jest to klasa uzdolniona artystycznie,

– Anna Chuchnowska, polonistka z PSP w Obrazowie

Kaja Rogowska, uczennica klasy VIII PSP w Obrazowie, nie miała najmniejszych problemów ze zdefiniowaniem terminu patriotyzm. Dla niej śpiewanie piosenek mówiących o ojczyźnie, to pokazywanie patriotyzmu.

Patriotyzm dla nas uczniów, to jest miłość do Ojczyzny. Możemy go pokazywać w czytaniu książek patriotycznych, w występowaniu w tego typu wydarzeniach. Śpiewaniu patriotycznych piosenek.

– Kaja Rogowska, uczennica

Wzorowe wypełnianie uczniowskich obowiązków i aktywny udział w uroczystościach nie tylko szkolnych, tak młodzieńcze patriotyczne obowiązki wobec Ojczyzny wypełnia Maja Mroczek z klasy VI miejscowej szkoły.

W śpiewaniu patriotycznych piosenek, recytowaniu wierszy, występowaniu w różnych apelach, konkursach.

– Maja Mroczek, uczennica

Dorota Kiliańska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Obrazowie podkreśliła, że dla jej uczniów udział w wydarzeniu jest ważny, a uczniowie i nauczyciele są aktywni społecznie.

To bardzo ważne i istotne dla tych ludzi i dla innych również młodych. Poprzez program słowno – muzyczny chcemy wyrazić naszą miłość, wdzięczność i patriotyzm dla wolnej i niepodległej Polski. Od wielu wielu lat nasza młodzież i nauczyciele są aktywni społecznie. Bardzo chętnie biorą udział w różnych imprezach środowiskowych.

– Dorota Kiliańska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Obrazowie

Zwieńczeniem świętowania był koncert grupy „Strauss Ensamble”, w której wykonaniu publiczność usłyszała znane i lubiane utwory w tym muzykę Straussów, walce, fokstroty oraz największe szlagiery filmowe i taneczne.

Marta Kiliańska z biblioteki w Obrazowie podkreśliła, że muzyczna uczta była możliwa dzięki ministerialnym środkom jakie pozyskała biblioteka.

Projekt GBP „Blisko lokalnie i fajnie” jest wynikiem naszego udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Jest to program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który został ogłoszony w 2021 roku i my jako Gminna Biblioteka Publiczna jesteśmy pierwszą i jedyną jak dotąd w powiecie sandomierskim, która ma przyjemność realizować ten grant na ponad 100 tys. zł. Jest to porządna kwota, którą mogliśmy przeznaczyć na działania blisko społeczności lokalnej, działania aktywizujące również naszych mieszkańców ale przybliżające też kulturę, kulturę wysoką i czytelnictwo. Jesteśmy pełni radości, że udało nam się naszych mieszkańców przyciągnąć do biblioteki jako do instytucji kultury.

– Marta Kiliańska, Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie

W ramach projektu, biblioteka w Obrazowie zorganizowała mnóstwo fajnych wydarzeń.

Począwszy od wyjazdów studyjnych, które w tamtym roku były trzydniowe dla stowarzyszeń, Ochotniczych Straży Pożarnych czy Kół Gospodyń Wiejskich, gdzie nasi mieszkańcy poznawali aktywne metody działania w swojej społeczności lokalnej ale również takie wydarzenia jak dzisiaj. Bez takich pieniędzy z dotacji ministerstwa nie moglibyśmy sobie pozwolić na przygotowanie tak pięknego koncertu z udziałem profesjonalnych muzyków, czy jak w tamtym roku zaproszenia teatru, który cieszył się nomen omen ogromnym powodzeniem.

Marta Kiliańska z biblioteki w Obrazowie

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrazowie Adam Wójcik stwierdził, że widać już pierwsze efekty wynikające z projektu. Sołectwa potrafiły sięgnąć po środki na organizację wydarzeń kulturalnych.

Jeśli chodzi o sołectwo Chwałki odbył się piknik rodzinny. Wycieczkę sobie zorganizowali. Sołectwo Głazów, też mieli piknik rodzinny. Mieli też  zajęcia ze strażakami z pierwszej pomocy. Świątniki uczciły swoją historię, ponieważ jednostka OSP Świątniki w tym roku obchodzi jubileusz 90 –lecia. Ich inicjatywa poszła w stronę historii i przedstawili na fotografiach 90 lat swojej historii.

– Adam Wójcik, dyrektor biblioteki w Obrazowie

Koncert przypadł do gustu widzom. Szczególnie podobały się utwory w wykonaniu solistów: Marzeny Trzebińskiej i Jakuba Milewskiego.

REKLAMA
0 0 votes
Ocena tematu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMAspot_imgspot_img
REKLAMA

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

00:00:00

Zespoły teatralne prezentowały się na scenie Staszowskiego Ośrodka Kultury

W piątek (22.11.) w Staszowskim Ośrodku Kultury można było...

Koniec z „70-ką” na DK9. Zniknęły znaki podwyższające prędkość dopuszczalną

Na drodze krajowej numer 9, na odcinku od Sadowia...
00:02:09

Plac zabaw w Łoniowie otwarty. To miejsce dla dzieci ale też dla dorosłych

I takie miejsce Łoniów już ma. Plac zabaw z...
00:02:46

W Rytwianach seniorzy będą mieli swoje miejsce. Umowa podpisana

W czwartek władze gminy Rytwiany podpisały umowę na budowę...
00:06:50
REKLAMAspot_img

Z TEGO TYGODNIA

REKLAMAspot_img
REKLAMAspot_img

KOMENTOWANE

OŻARÓW: Piotr Ślęzak łączy siły z Marcinem Stańczykiem. To pomoże czy zaszkodzi?

W pierwszej turze wyborów samorządowych nie wyłoniono nowego Burmistrza...

Ponad 18 000 złotych z kieszeni podatników na kampanię bilboardową

Z rozmachem, tym finansowym, rozpoczęto rok w Sandomierzu. Jako,...
02:35:03

Debata kandydatów na Burmistrza Sandomierza. Największym wygranym Młodzieżowa Rada Miasta

Widownia zgodnie oceniła, że największym wygranym czwartkowej debaty kandydatów...
00:32:49

#infoTEMAT. Roman Chyła: Jestem pedagogiem i mediewistą

Gość programu #infoTEMAT dr Roman Chyła pisząc książki o...
00:04:13

W Rytwianach dziękowano za plony. Dożynki pełne radości i zabawy

Trudno się nie zgodzić z taką oceną organizacji dożynek...
00:01:22

Nie będzie Lidla w Sandomierzu. Jest orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, w środę 13 września...

Ile na promocję w tej kadencji wydawała gmina Opatów?

Działalność instytucji państwowych, tak samo jak każdej z jednostek...
REKLAMA
NASTERNAK

POPULARNE KATEGORIE

REKLAMA