W przeddzień 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność gminy Obrazów godnie uczciła pamięć o imiennych i bezimiennych bohaterach walk o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Patriotyczne wydarzenie składało się z kilku elementów. Najpierw uroczyście w asyście druhów strażaków wciągnięta została biało czerwona flaga na maszt, którego budowę sfinansowano z projektu „Pod biało – czerwoną”. Obok niego stanęły dwa wybudowane za środki z budżetu gminy.
Następnie w sali koncertowej uczestnicy uroczystości obejrzeli inscenizację w wykonaniu uczniów szkoły w Obrazowie i wysłuchali koncertu filharmoników kieleckich. Ta część obchodów, to znana od lat w regionie „Wieczornica patriotyczna”.
REKLAMA
Wieczornice patriotyczne to sztandarowe i cykliczne wydarzenia organizowane w gminie Obrazów w rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wójt gminy Obrazów podkreślił, że nowy obiekt Samorządowego Centrum Kultury daje gminie szeroką gamę możliwości organizowania wydarzeń kulturalnych.
Rocznicowe świętowanie składało się z trzech części podkreślił Adam Wójcik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrazowie
Wychowanie patriotyczne, to ważny i bardzo potrzebny każdej społeczności element życia, stwierdziła Teresa Szczudło, przewodnicząca Rady Gminy w Obrazowie.
W patriotycznym spotkaniu pokoleń uczestniczyła też Ewa Krzemińska, nauczycielka i samorządowiec zarazem. Jej zdaniem wszystkie placówki oświatowe w gminie Obrazów należycie dbają o edukację patriotyczną młodego pokolenia.
Wioletta Świerkula i Anna Chuchnowska, nauczycielki ze szkoły podstawowej w Obrazowie przygotowały wymagający mnóstwo pracy i czasu scenariusz okolicznościowej inscenizacji. Przygotowania do występu trwały od początku tego roku szkolnego.
Chuchnowska dodała, że uczniowie bardzo chętnie brali udział w próbach, a całe przedstawienie oparte było głównie na uczniach klasy, której jest wychowawczynią.
Kaja Rogowska, uczennica klasy VIII PSP w Obrazowie, nie miała najmniejszych problemów ze zdefiniowaniem terminu patriotyzm. Dla niej śpiewanie piosenek mówiących o ojczyźnie, to pokazywanie patriotyzmu.
Wzorowe wypełnianie uczniowskich obowiązków i aktywny udział w uroczystościach nie tylko szkolnych, tak młodzieńcze patriotyczne obowiązki wobec Ojczyzny wypełnia Maja Mroczek z klasy VI miejscowej szkoły.
Dorota Kiliańska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Obrazowie podkreśliła, że dla jej uczniów udział w wydarzeniu jest ważny, a uczniowie i nauczyciele są aktywni społecznie.
Zwieńczeniem świętowania był koncert grupy „Strauss Ensamble”, w której wykonaniu publiczność usłyszała znane i lubiane utwory w tym muzykę Straussów, walce, fokstroty oraz największe szlagiery filmowe i taneczne.
Marta Kiliańska z biblioteki w Obrazowie podkreśliła, że muzyczna uczta była możliwa dzięki ministerialnym środkom jakie pozyskała biblioteka.
W ramach projektu, biblioteka w Obrazowie zorganizowała mnóstwo fajnych wydarzeń.
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrazowie Adam Wójcik stwierdził, że widać już pierwsze efekty wynikające z projektu. Sołectwa potrafiły sięgnąć po środki na organizację wydarzeń kulturalnych.
Koncert przypadł do gustu widzom. Szczególnie podobały się utwory w wykonaniu solistów: Marzeny Trzebińskiej i Jakuba Milewskiego.