Z inicjatywy piątki uczniów sandomierskiego I LO odbył się koncert charytatywny w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Oprócz części artystycznej, podczas której sceną zawładnęli uczniowie Collegium Gostomianum był wykład na temat owadów zapylających wszelkie rośliny. Patronat nad wydarzeniem sprawowało starostwie powiatowe, które zadeklarowało zakup 20 domków dla pszczół murarek.
Zwolnieni z teorii, to pierwsza w Polsce olimpiada, która nie polega na nauce podręczników na pamięć, tylko na zrealizowaniu w prawdziwym życiu autorskiego projektu społecznego.
Grupa uczniów, której szefuje Szymon Konat szybko znalazła sojuszników dla swojego projektu, który nazwali Bee Free. Pierwszym z nich jest sandomierskie starostwo, które patronuje przedsięwzięciu.
Wagę dbania o owady zapylające podkreślił Marcin Piwnik, sandomierski starosta. Samorząd powiatowy zakupi 20 domków dla murarek, które zostaną zawieszone przy szkołach średnich w Sandomierzu oraz przy jednej szkole w gminach powiatu sandomierskiego.
O tym jak ważną rolę pełnią tzw. zapylacze roślin, drzew i jakie zagrożenia na nich czekają, mówiła Agnieszka Pawlikowska, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sandomierzu i prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Świętokrzyskiej.
Koncert w I LO był pierwszym, aczkolwiek bardzo ważnym krokiem działań w ramach projektu chroniącego pszczoły i środowisko.
Do pomocy w realizację projektu włączyło się stowarzyszenie „Młodzi z perspektywą”.
Każdy kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą olimpiady, otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania.