Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i Centrum Archiwistyki Społecznej nauczą jak zapisywać dzieje lokalnej społeczności, w jaki sposób je udostępniać, czym jest historia mówiona. Specjalne warsztaty na temat tworzenia archiwów społecznych odbędą się 5 i 6 kwietnia w Opatowie.
Archiwum społeczne to przedsięwzięcie, którego celem jest zapisywanie historii społeczności, wydarzeń i miejsc poprzez gromadzenie zbiorów, takich jak fotografie, dokumenty i nagrania. Idea wiąże się z aktywnym poszukiwaniem zbiorów, udziałem lokalnej społeczności w tworzeniu archiwum społecznego i w jego działaniach, a także z szerokim upowszechnianiem zebranych materiałów.
Inicjatorom i organizatorom przedsięwzięcia zależy na utrwaleniu i zachowaniu dla potomnych tematyki związanej z codziennością i pracą mieszkańców (np. historia danej ulicy, kamienicy, zakładu pracy, grupy formalnej, wydarzenia) na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a także na indywidualnych historiach życia opatowian.
Warsztaty dotyczące zakładania archiwum społecznego odbędą się w piątek 5 kwietnia (od godz. 15.30) i w sobotę 6 kwietnia (od godz. 10) w Domu Muzealnym Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie (ul. Szpitalna 4a). Poprowadzą je historyczki i archiwistki z Centrum Archiwistyki Społecznej. Uczestnicy dowiedzą się m. in. jak działają tego rodzaju archiwa, jak opracowywać zbiory, gdzie je udostępniać. Poznają także zasady nagrywania dobrego wywiadu na potrzeby historii mówionej.
Informacje na temat przedsięwzięcia dostępne są na profilu TPZO na Facebooku. Można też pytać mailowo kontakt@tpzo.org.pl
opr: redakcja na podstawie informacji TPZO