Transformacja technologiczna, jakościowa, cyfrowa w branży motoryzacyjnej wymaga specyficznego zapotrzebowania na specjalistyczną wiedzę i dostosowania programów nauczania do wymagań i potrzeb miejsc pracy i rynku nowych produktów. Stworzenie wysokiego poziomu kształcenia nie jest możliwe bez udziału zakładów pracy, które w tym celu muszą ściśle współpracować ze szkołami dostarczając niezbędnych informacji i wiedzy o aktualnych trendach, nowych technologiach, postępie technicznym i cyfrowym przemysłu i różnych dziedzin działalności gospodarczej.
Opracowanie wzorcowej współpracy zakładów pracy ze szkołami to cel projektu „Model współpracy szkoły zawodowej z przemysłem” realizowanego przez Stowarzyszenie Wschodni Sojusz Motoryzacyjny wraz z pięcioma partnerami z Polski i Czech.
Projekt jest realizowany metodą wizyt studyjnych i konferencji. W środę gospodarzem konferencji była Państwowa Uczelnia Zawodowa w Tarnobrzegu.
Konieczność dostosowania kształcenia do zmieniających się realiów produkcji podkreśla nie tylko koordynator projektu.
Zasadność, celowość ale i korzyści z projektu widzą przedstawiciele instytucji i organizacji biorących udział w jego tarnobrzeskim etapie.
Eksperci konferencji pokazywali źródła finansowania form współpracy szkół z pracodawcami.
Gospodarz konferencji także wpisuje się w działania poprawiające współpracę szkół z biznesem.