11.5 C
Sandomierz
czwartek, 13 czerwca, 2024
REKLAMA
Strona głównaInneBrakuje pieniędzy w budżecie Sandomierza, więc gmina sprzedaje budynek na Starówce

Brakuje pieniędzy w budżecie Sandomierza, więc gmina sprzedaje budynek na Starówce

Według Janusza Stasiaka, wiceburmistrza Sandomierza zamiar sprzedaży jednej z nieruchomości na Starym Mieście w Sandomierzu podyktowany jest tym, że gmina potrzebuje pieniędzy – „dochodów bieżących”. Mowa o działce na ulicy Żydowskiej 6c, gdzie aktualnie mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej. Gmina Sandomierz chce sprzedać działkę z tym budynkiem za kwotę 830 000 złotych.

W obecnej sytuacji makro i mikroekonomicznej koszty bieżące rosną w sposób nieobliczalny, wręcz trudny do jakiegokolwiek prognozowania czy kontroli. Gmina chce zdobyć gotówkę na realizację zadań własnych

tłumaczy wiceburmistrz Janusz Stasiak

Informacja o sprzedaży działki przy ulicy Żydowskiej 6c pojawiła się na stronie internetowej urzędu miasta 8 lipca. Jak wyjaśnia Stasiak, wynika to z obowiązku prawnego. Po sześciu tygodniach od tej daty, będzie można rozpocząć procedurę przetargową.

REKLAMA
PILKINGTON

Jak czytamy w informacji, pod młotek pójdą dwie działki – numer 63/2 oraz 1081/8. Jedna z działek zabudowana jest dwukondygnacyjnym budynkiem usługowo-biurowym z powierzchnią zabudowy 77 metrów kwadratowych i powierzchni użytkowej ponad 171 mkw.

Budynek pasuje idealnie do wykorzystania choćby w celach turystycznych

dodaje Stasiak

Jednak kwestie finansowe to nie jedyny powód. Urzędnicy chcą przenieść Ośrodek Pomocy Społecznej z ulicy Żydowskiej 6c na ulicę Koseły 3. Są to okolice skrzyżowania Koseły z ulicą Słowackiego, naprzeciwko kompleksu lokali usługowych.

REKLAMA -->

Znajdują się tam dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 150 metrów kwadratowych. Jak wyjaśnia wiceburmistrz Sandomierza, gmina będzie musiała najpierw wyremontować i przystosować te pomieszczenia, co według bardzo wstępnych szacunków wyniesie około 300 000 złotych.

„Chcemy stworzyć tam zdecydowanie lepsze warunki pracy dla personelu, ale przede wszystkim ułatwić dostęp mieszkańcom. Lokalizacja na ulicy Koseły 3 znajduje się blisko największego skupiska osób, będących pod opieką OPS-u. Wszystkie pomieszczenia ośrodka będą na parterze, zatem będzie lepsza dostępność dla osób niepełnosprawnych”.

wyjaśnia Janusz Stasiak

Janusz Stasiak dodaje, że dotychczas osoby niepełnosprawne musiały pokonać szereg trudności, gdy chciały dostać się do OPS-u na ulicy Żydowskiej. Zdaniem urzędników, mieszkańcy na zmianie lokalizacji ośrodka tylko zyskają.

Prób sprzedaży nieruchomości przy Żydowskiej 6c było kilka na przestrzeni ostatnich 10 lat. Wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. Po kilku latach przerwy, Sandomierz teraz ponownie wraca do tematu licząc na sukces.

Jeśli nawet gmina sprzeda nieruchomość na ulicy Żydowskiej 6c za kwotę wywoławczą, to uwzględniając koszt przystosowania nowego lokalu pod OPS, zarobi na tym jedynie około 500 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że pieniądze pochodzące ze sprzedaży nieruchomości, według ustawy z 2009 roku o finansach publicznych, gmina może przeznaczyć jedynie na wydatki majątkowe, budowy i przebudowy. Nie może natomiast za nie wykonać remontów czy poświęcić na pensje dla pracowników.

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,418PolubieniaLubię to
189ObserwującyObserwuj
1,790SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
11.5 ° C
12 °
10.9 °
91 %
0.5kmh
100 %
czw.
11 °
pt.
20 °
sob.
23 °
niedz.
23 °
pon.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE