W niedzielne popołudnie w Tarłowie dziękowano za plony. Raszem z rolnikami świętowali miejscowi strażacy, bo ich formacja otrzymała nowy sztandar oraz uhonorowana została złotą Odznaką Związku. Wspólnie z mieszkańcami gminy w uroczystości wzięli udział parlamentarzysta, samorządowcy, komendanci policji, straży pożarnej, leśnicy, goście niekiedy z odległych od Tarłowa miejscowości.
W Tarłowie uroczystości dożynkowe odbywają się corocznie na stadionie Klubu Sportowego Tarłów w Wólce Tarłowskiej. Rozpoczynają się od przemarszu korowodu. W niedzielę, barwna kolumna prowadzona przez sztandary przemaszerowała wokół klubowych boisk. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy świętej, w trakcie której ksiądz Mirosław Kosior, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy poświęcił nowy sztandar i dożynkowe wieńce.
REKLAMA
Po nabożeństwie OSP Tarłów zgodnie z ceremoniałem odebrała nowy sztandar z rąk wójta Tomasza Kamińskiego i zastępcy prezesa wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, druha Krzysztofa Gajewskiego, na co dzień wójta gminy Waśniów.
REKLAMA
Ze swojej społeczności rolniczej i strażackiej dumny jest Tomasz Kamiński. Wójt podkreślił, że satysfakcja z wydarzenia jest tak wielka, że brakuje mu słów by ją opisać. Kamiński podkreślił dobrą współpracę strażaków z lokalną w większości rolniczą społecznością.
Wójt Tarłowa pospieszył z życzeniami dla druhów strażaków i rolników ze swojej gminy.
Pomysłodawcami ofiarowania nowego sztandaru dla miejscowej OSP byli mieszkańcy Tarłowa oraz władze samorządowe. Wojciech Kucharczyk, prezes obchodzącej jubileusz jednostki dziękował także za nowy samochód jaki otrzymała OSP w Tarłowie, jednocześnie podkreślając bardzo dobre wyszkolenia druhów OSP Tarłów.
W ważnym dla wszystkich strażaków wydarzeniu nie mogło zabraknąć komendanta powiatowego PSP w Opatowie mł. bryg. Sylwestra Kochanowicza. Komendant podkreślił nierozerwalny związek pomiędzy strażakami a pozostałymi mieszkańcami gminy. Uznał OSP Tarłów za bezcenną dla PSP.
Radości z udziału w uroczystości w Tarłowie nie krył poseł na Sejm RP Andrzej Kryj. Parlamentarzysta podziękował strażakom i rolnikom za służbę i pracę dla bezpieczeństwa Polaków i Ojczyzny.
Podziękowania za trudną pracę na roli skierował do rolników także Artur Lis, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie.
Kolejną częścią uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych i ich ośpiewanie. Wcześniej starostowie dożynek Monika Guz i Krzysztof Metyk przekazali na ręce wójta bochen chleba z tegorocznych zbiorów, a ten zapewnił, że będzie go dzielił sprawiedliwie by nikomu go nie zabrakło.
Społeczność rolniczą gminy Tarłów reprezentował Krzysztof Metyk, sołtys Słupi Nadbrzeżnej Kolonia pełniąc zaszczytną funkcję starosty dożynek.
Starościna dożynek Monika Guz z Czekarzewic I uznała, że rok dla rolników był dobry. Za to narzekała na wzrost cen nawozów i środków ochrony roślin. Starościna dodała, że chyba przyjdzie jej przeprofilować gospodarstwo na ekologiczne.
W części obrzędowej zaprezentował się zespół folklorystyczny z Tarłowa.
Przedstawiciele każdej miejscowości, która przygotowała wieniec ośpiewała go. Barbara Sołtyka przewodnicząca KGW „Kalinki” z Brzozowej przygotowała scenariusz ośpiewania wieńca, a jej koleżanka Anna Kopeć zaprojektowała konstrukcję jednego z symboli święta plonów.
Największy gabarytowo wieniec był autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich w Tarłowie. Przygotowanie okazałego wieńca wymagało od wykonawców dużo pracy podkreśliła Barbara Iwan, przewodnicząca KGW Tarłów, która jest także projektantką dożynkowego dzieła.
Najbardziej oblegane było stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Ciszycy Górnej. Członkowie stowarzyszenia na gminne dożynki przygotowali same pyszności, co stwierdziła Joanna Michałek.
Najmłodsi oblegali wesołe miasteczko. Dorośli oklaskiwali występy artystyczne i toczyli dysputy przy kiełbaskach z grilla, cieście oraz kawie i herbacie.