Do dziś nie poznaliśmy kwoty wypłaconej w ramach zawartej ugody w sądzie pracy byłej dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury Katarzynie Radziwiłko, po tym jak została niezgodnie z prawem zwolniona przez burmistrza Marcina Marca. Za to dziś wiemy, że równocześnie trwające w sprawie zwolnienia dyrektorki postępowanie w sądzie administracyjnym zakończyło swój bieg. 9 kwietnia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym Burmistrz Sandomierza przegrał z Katarzyną Radziwiłko. Wczoraj doręczono postanowienie sądu w tej sprawie.
O sprawie zwolnienia dyrektor Radziwiłko pisaliśmy w październiku, po tym jak Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok stwierdzający nieważność zarządzenia Burmistrza Miasta Sandomierza dotyczącego odwołania ze stanowiska dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury Katarzyny Radziwiłko.
SPRAWA W SĄDZIE PRACY
Tu warto przypomnieć, że w sprawie „medialnego” zwolnienia toczyły się dwa postępowania. Jedno w sądzie pracy, gdzie wskutek mediacji burmistrzowi i dyrektorce udało się dojść do porozumienia. W wyniku tego zawarli ugodę, w ramach której wypłacone z publicznych środków pieniądze otrzymała niesłusznie zwolniona dyrektor, tym samym bieg sprawy w sądzie powszechnym został zakończony. Kilkukrotnie pytaliśmy sandomierski magistrat, jaką kwotę zapłacili podatnicy za to „rozstanie”, niestety odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Burmistrz tłumaczył to zawartą klauzulą poufności. Wobec tego o tę kwestię formalnie zapytaliśmy obecną dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, jednak tu podobnie odpowiedzi nam nie udzielono. Sprawa z naszej strony trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a wyrok z 14.03.2024 r. zobowiązał dyrektorkę SCK do rozpatrzenia naszego wniosku. Niestety do czasu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy żadnego dokumentu.
SPRAWA BYŁEJ DYREKTORKI W SĄDZIE ADMINISTRACYJNYM
Równolegle natomiast do sprawy w sądzie pracy, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Katarzyna Radziwiłko zaskarżyła decyzję burmistrza Marcina Marca, na podstawie której nastąpiło rozwiązanie z nią umowy.
Sprawa ta w sądach administracyjnych toczyła się kilka miesięcy. Wyrokiem z 4 października 2023 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uznał, że zarządzenie burmistrza było nieważne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach stwierdził w ubiegłym roku nieważność zarządzenia Burmistrza Miasta Sandomierza dotyczącego odwołania ze stanowiska dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury, Pani Katarzyny Radziwiłko. Sąd uznał, że Burmistrz naruszył przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, które wyraźnie określają, że odwołanie dyrektora instytucji kultury musi być poprzedzone konsultacjami oraz zasięgnięciem opinii związków zawodowych działających w danej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Stanowisko Burmistrza opierało się na błędnym założeniu, że procedura taka nie obowiązuje, podczas gdy brzmienie przepisów i utrwalona linia orzecznicza sądów administracyjnych nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości. Pomimo jednoznacznego stanowiska sądów, burmistrz wniósł skargę od wyroku. – przekazała STV.INFO mecenas Agata Ibrom, pełnomocnik Katarzyny Radziwiłko
TEN WYROK WRAZ Z UZASADNIENIEM MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ: https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/36A6B9941C
Po niekorzystnym dla siebie wyroku, burmistrz Marcin Marzec złożył skargę kasacyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Sąd jednak ponownie stanął po stronie Katarzyny Radziwiłko i postanowieniem z 31 stycznia 2024 roku odrzucił skargę kasacyjną burmistrza. Ten nie dawał za wygraną i złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Niestety dla burmistrza, postanowieniem z 9 kwietnia 2024 roku w sprawie II OZ 182/24 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił to zażalenie. Tym samym bieg sprawy trwającej kilka miesięcy został zakończony porażką Marcina Marca.
Dnia 9 kwietnia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie pełnomocnika Burmistrza Miasta Sandomierza na postanowienie odrzucające skargę burmistrza na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 4 października 2023 r. Tym samym wyrok WSA stał się prawomocny. – wyjaśniła mecenas Agata Ibrom
KWESTIA AUDYTU W UZASADNIENIU O ODWOŁANIU DYREKTORKI
Wracając do wydanego zarządzenia burmistrza warto zwrócić uwagę, że jego integralną częścią jest „Akt odwołania ze stanowiska dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury” wraz z uzasadnieniem. W dokumencie o którym mówimy (opublikowanym wyżej), uzasadniając decyzję o odwołaniu burmistrz lwią część poświęcił przytoczeniu treści sprawozdania z przeprowadzonego w SCK audytu przez urzędników Urzędu Miejskiego w Sandomierzu. Tutaj warto zaznaczyć, że dyrektor Radziwiłko funkcję objęła 1 lutego 2022 roku, zaś audyt dotyczył także okresu na długo przed tą datą. Kontrolerzy sprawdzali kwestie organizacyjne i finansowe w Sandomierskim Centrum Kultury od 1 stycznia 2019 roku do 5 maja 2022 roku, co oznacza, że Radziwiłko za wątki poruszone w audycie mogła odpowiadać tylko w okresie luty – maj 2022 roku.
CAŁĄ TREŚĆ AUDYTU PUBLIKUJEMY TUTAJ (kliknij i pobierz):
Przypomnijmy, że teraz po zakończeniu całej ścieżki sądowo-administracyjnej, z wygranym wyrokiem w ręku była dyrektor Katarzyna Radziwiłko może występować przeciwko burmistrzowi Marcinowi Marcowi z powództwa cywilnego. Według ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, już z własnej kieszeni Marcin Marzec może zapłacić nawet 12-krotność swojego wynagrodzenia na rzecz Katarzyny Radziwiłko, jeśli ta wygrałaby takie, kolejne postępowanie w sądzie cywilnym.
Po przegranej batalii burmistrza Sandomierza z Katarzyną Radziwiłko, która przed niezawisłymi sądami obroniła swoje dobre imię, na koniec pozostają pytania: Dlaczego po raz kolejny kwestie proceduralne pokonały burmistrza? Dlaczego za błędne decyzje Marcina Marca płaci podatnik? Czy konsekwencji finansowych nie powinien ponieść urzędnik, który podjął takie decyzje?
STV załatwiło Marca.
Dlaczego redakcja STV kasuje komentarze w których jest napisane że załatwiło Marca!!!