Z przysłowiowym przytupem zainaugurowano Europejski Rok Umiejętności w Niepublicznym Technikum im. gen. Władysława Andersa w Opatowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. W każdym miesiącu w tej placówce odbywać się będzie ważne wydarzenie i to z udziałem nie tylko lokalnej społeczności. Szkoła podpisała też porozumienie o współpracy z Politechniką Świętokrzyską.
Europa boryka się z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej. Inicjatywa Europejski Rok Umiejętności ma pomóc w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom rozwiązać problem. Inwestowanie w szkolenia, edukacja zawodowa, zachęcania do podejmowania studiów wyższych, rozwój talentów to tylko niektóre z kierunków proponowanych przez pomysłodawców wydarzenia.
Opatowska szkoła zaprosiła na konferencję hybrydową, podczas której część uczestników brała udział w trybie online.
Jednym z głównych elementów spotkania było złożenie podpisów pod porozumieniem jakie opatowska placówką zawarła z Politechniką Świętokrzyską. Prof. Artur Maciąg prorektor kieleckiej uczelni podkreślił, że takie porozumienia są ważne i istotne dla obu stron, dodając, że jest to też misja uczelni.
Współpraca z politechniką będzie realizowana na kilka sposobów.
Starosta Tomasz Staniek mimo, że szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego są konkurencją dla szkół prowadzonych przez powiat uznał, że jest uzupełnienie oferty edukacyjnej dla młodzieży powiatu opatowskiego.
W przypadku kształcenia zawodowego bardzo ważnym jego elementem są zajęcia praktyczne. Uczniowie opatowskiego ZDZ odbyli praktykę w firmach, sklepach w hiszpańskiej Walencji. Oprócz zajęć mieli czas na relaks.
Uczestnicy uznali, że w takiej formule z udziałem świata nauki, biznesu pokazywanie oferty edukacyjnej jest dobrym rozwiązaniem.
Z kolei rektor Politechniki Świętokrzyskiej był pod wrażaniem osiągnięć i bazy szkoły gospodarza konferencji.
Wiele ciepłych słów padło adresem szkoły oraz jej kierownictwa. Dumna z tego tytułu jest dyrektor Joanna Młynarska, która jednocześnie podkreśliła wysoką jakość pracy szkoły.
Na każdy miesiąc tego roku szkoła zaplanowała konkretne wydarzenie. Już w lutym zaproponuje szereg działań w ramach bezpiecznego korzystania z Internetu. W marcu z okazji święta pań, zaprosi warsztaty wizerunku i stylizacji, a w maju będzie można zobaczyć makietę klasztoru na Monte Cassino wykonaną przez ucznia w technologii 3D. Oczywiście będzie też dzień mody.