Po raz szósty uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych z powiatu sandomierskiego zmierzyli się z ortografią. Powiatowy Konkurs Ortograficzny organizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Sandomierzu podzielony był na trzy etapy i przyciągnął aż 300 uczniów. Siedemdziesięcioro z nich wyłonionych w etapie szkolnym przystąpiło do konkursu na etapie gminnym. Następnie 38 najlepszych trafiło do powiatowego finału. W czwartek w scenerii zabytkowego sandomierskiego ratusza podsumowano finał konkursu, przedstawiono laureatów, wręczono nagrody i gratulacje.
Dyrektor poradni dr Monika Kozera-Wierzchoś przyznała, że szkoły chętnie przystępują do konkursu zgłaszając swoich uczniów. W tej edycji udział wzięły 23 placówki z Sandomierza i powiatu. Z roku na rok chętnych szkół przybywa.
By wyłonić mistrza ortografii, uczniowie zmierzyli się z dyktandem. Tekst do niego skonstruowała dr Danuta Paszkowska, honorowy profesor oświaty, jednocześnie przewodnicząca komisji konkursowej. Doktor Paszkowska podkreśliła, że grupa 38 uczniów to ponadprzeciętna młodzież, która trafiając do etapu powiatowego osiągnęła już sukces. W tekście, który został skonstruowany na finał konkursu, największą trudność sprawiła „białorzytka”, czyli gatunek małego ptaka wędrownego. Profesor Danuta Paszkowska powiedziała, że laureatów można nazwać elitą.
Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, honorowy patron konkursu zauważył, że w dobie elektroniki, mediów społecznościowych, cyfrowych słowników znajomość ortografii zanika. Dodał, że ortografię warto znać, bo zostaje z nami na całe życie.
Wśród wyróżnionych znalazło się pięcioro uczniów. Troje z nich stanęło na podium. Ortograficznym mistrzem powiatu sandomierskiego okazała się Ewa Kasprzycka, uczennica Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Zawierzbiu. Ewa Kasprzycka przed naszą kamerą przyznała, że sukces zawdzięcza swojej polonistce.
Zwyciężczyni zdradziła, że w ortograficznym sukcesie zdecydowanie pomaga częste czytanie książek. Sama często sięga po lektury i unika korzystania ze streszczeń. Ewa przyznała, że w finale największą trudność sprawił właśnie poprawny zapis „białorzytki”.
Dumny ze zwyciężczyni był Witold Surowiec, wójt gminy Samborzec, niegdyś dyrektor szkoły w Zawierzbiu. Witold Surowiec osobiście pogratulował mistrzyni wyniku i wręczył okolicznościowy upominek. Z gratulacjami do wszystkich laureatów pospieszyli starosta Marcin Piwnik, sekretarz miasta Sandomierza, dyrektor poradni, reprezentant kuratorium oświaty i przedstawiciel Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej, partnera powiatowego konkursu. Organizatorzy zapowiadają siódmą edycję już za rok i gorąco zachęcają uczniów do podjęcia wyzwania.