24.3 C
Sandomierz
czwartek, 2 maja, 2024
REKLAMA
Strona głównaInne"Ciemność, widzę ciemność" na ulicy Sienkiewicza w Opatowie. Problemem... szafy

„Ciemność, widzę ciemność” na ulicy Sienkiewicza w Opatowie. Problemem… szafy

„Ciemność, widzę ciemność” – kultowy tekst z polskiej komedii cytują od kilku tygodni mieszkańcy Opatowa. To z powodu niedziałającego oświetlenia wzdłuż ulicy Sienkiewicza. Latarnie na jednej z głównych ulic miasta poddano wymianie na energooszczędne i to z sukcesem. Niemal całe wakacje nie pobrały prądu.

Jesienią 2022 roku gmina Opatów rozpoczęła inwestycję, polegającą na wymianie ulicznych latarni na energooszczędne na terenie miasta i pozostałych sołectw.  Firma wykonująca usługę przejęła instalację i urządzenia, jednocześnie samorząd stracił kontrolę nad ulicznym oświetleniem.

„Nadal mamy plac budowy i nadal lampy oświetleniowe są we władaniu firmy, która wykonuje dla nas wymianę lamp na energooszczędne. Te lampy zostały wymienione, natomiast teraz trwa montaż systemów sterujących tymi lampami.”

– informuje burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski
REKLAMA
PILKINGTON

W wielu miejscowościach zamontowano oświetlenie LED-owe, które niemal błyskawicznie zaczęło na nowo działać. Zdarzały się także miejscowości, gdzie latarnie zostały zamontowane, ale podobnie jak na ulicy Sienkiewicza nastąpiły przerwy w ulicznym oświetleniu. Jak wyjaśnił burmistrz Grzegorz Gajewski, po rozpoczęciu prac firma realizująca inwestycję dość szybko wymieniła same oprawy na słupach, po czym „zrobiła sobie przerwę”. Dopiero niedawno przystąpiła do montażu szaf sterujących, niezbędnych do zarządzania latarniami.

„Pierwsze informacje miałem w czerwcu” – mówi o niedziałających latarniach na ulicy Sienkiewicza burmistrz Gajewski. Włodarz dodaje, że prace nadal trwają, a fakt wiszącej lampy na słupie nie świadczy, że się zakończyły.

Ta lampa musi być podpięta do odpowiedniego systemu sterującego, który pozwoli tą lampą sterować. Ten system sterujący może być zamontowany tylko wtedy, kiedy zostaną zamontowane szafy sterujące. Szafy sterujące firma może zamontować wyłącznie w porozumieniu z PGE, które dostarcza do nich energię elektryczną. Został opracowany odpowiedni harmonogram wymiany tych poszczególnych szaf sterujących, których jest 45 na terenie całej gminy i trwa ich wymiana.

– wyjaśnia burmistrz Gajewski
REKLAMA -->

Grzegorz Gajewski dodaje, że uliczne latarnie nadal są „placem budowy”. Zawarta z wykonawcą umowa określa termin, do kiedy ten ma czas na zrealizowanie prac. Dopiero po ich zakończeniu gmina ma odzyskać kontrolę nad oświetleniem, jasnością świecenia, czasami załączania i wyłączania. Nie wszyscy mieszkańcy jednak spokojnie podchodzą do czasowej ciemności na ulicy.

Można wieczorem zęby sobie wybić. Kto to widział, żeby tyle czasu się lampa nie zaświeciła. Przecież wszyscy płacimy podatki. Dlaczego ci co mieszkają na wioskach nie mają tego problemu, a ja nie mogę tędy normalnie przejść? Tylko z latarkami w telefonie, jak w dziczy jakiejś.

– komentuje sytuację niedziałających latarni na Sienkiewicza pani Ewa.

W okolicznych miastach i gminach, dużo wcześniej lub niedawno także wymieniano latarnie. W wielu miejscach, po uzgodnieniu z wójtem lub burmistrzem, główne szlaki komunikacyjne zostały oświetlone niemal od razu po zmianie opraw oświetleniowych. Mimo, że niekiedy wykonawcy mieli znacznie więcej czasu na zakończenie prac i podobnie jak w Opatowie latarnie mogły się jeszcze nie świecić. Zapytaliśmy zatem burmistrza Grzegorza Gajewskiego, czy rozmawiał z firmą wykonującą usługę na temat włączenia oświetlenia wcześniej niż termin wynikający z umowy.

Jeżeli zawarliśmy umowę, na podstawie której inwestycja ma zostać zakończona 25 sierpnia, to ja nie mogę jednostronnie tej umowy sobie przyspieszyć. Jest taki termin wyznaczony i taki termin obowiązuje i wykonawcę i inwestora. Natomiast, kiedy mam zgłoszenie od mieszkańców to bezpośrednio wysyłamy zgłoszenie do firmy wykonującej oświetlenie i tutaj gdzie mogą, no to włączają. Pewnie na Sienkiewicza jest jakiś problem.

– mówi G. Gajewski

Właśnie w piątek, 25 sierpnia ma nastąpić ten moment, gdy na terenie całego Opatowa i gminy zabłysną w stu procentach uliczne latarnie. Gmina Opatów na wymianę oświetlenia wyda około 3 milionów 600 tysięcy złotych. Z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 80% kosztów inwestycji.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,032PolubieniaLubię to
182ObserwującyObserwuj
1,720SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
24.3 ° C
24.8 °
22.7 °
46 %
4.7kmh
100 %
czw.
22 °
pt.
23 °
sob.
23 °
niedz.
23 °
pon.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE