Janusz Sobolewski Sandomierzaninem Roku 2022. Tytuł Nadziei Sandomierza powędrował do Kamila Drzewieckiego i Alexa Szczyrby. Prestiżowe wyróżnienia zostały rozdane podczas sobotniej gali, która odbyła się w Zamku Królewskim. Zwycięzca otrzymał statuetkę z krzemienia pasiastego wykonaną przez Cezarego Łutowicza.
Sandomierzaninem Roku 2022 został wybrany Janusz Sobolewski, pracownik powiatowego urzędu pracy i wykładowca akademicki, a bez umowy o pracę, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, kanclerz stowarzyszenia wychowanków gimnazjum i I liceum, członek władz Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Sandomierzanin Roku 2022 przyznał, że udaje mu się godzić pracę zawodową z działalnością społeczną dzięki najbliższym i współpracownikom.
Wyróżnienie w plebiscycie to dla Sobolewskiego zwieńczenie pracy dla Sandomierza.
Decyzja o przyznaniu Januszowi Sobolewskiemu zaszczytnego wyróżnienia została podjęta w tajnym głosowaniu przez 24 osoby i wcale nie należała do łatwych.
To była nagroda za całokształt działań na rzecz królewskiego miasta.
Sandomierzanin 2022 roku nagrodę dedykował swoim rodzicom.
Wybory osobowości roku są bardzo ważne także dla samorządu powiatowego.
Na apel samorządu powiatowego kapituła zdecydowała o reaktywacji plebiscytu Nadzieja Sandomierza.
Kapituła miała nie lada problem jak zmierzyć osiągnięcia kandydatów. Ostatecznie zdecydowała, że tytuł Nadzieja Sandomierza powędruje do dwóch osób.
W kategorii naukowej wyróżnienie otrzymał potrójny stypendysta prezesa Rady Ministrów, finalista szczebla centralnego olimpiady ekologicznej, Kamil Drzewiecki. Dla ucznia I LO w Sandomierzu to szczególna nagroda.
Alex Szczyrba, także uczeń I LO, mimo młodego wieku jest w Sandomierzu uznanym społecznikiem. Oprócz działań prospołecznych szczególnie dla uciekającej przed okrucieństwem wojny społeczności ukraińskiej, przewodnicząc młodzieżowej radzie miasta dba aby głos młodych był słyszalny i brany pod uwagę przez lokalny samorząd. Jego dokonania zostały docenione i odebrał tytuł Nadzieja Sandomierza w kategorii –praca społeczna.
Wyróżniony uczeń dodał, że nie pracował dla nagrody i splendoru.
O należytą prestiżowemu wydarzeniu oprawę, zadbali zbrojni i białogłowy z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz uczniowie Collegium Gostomianum.