Muzeum Zamkowe zaprasza do odwiedzenia nowej wystawy „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii”, której uroczysty wernisaż odbył się w miniony piątkowy wieczór w jednej z muzealnych sal. Wystawa jest pokłosiem prac archeologicznych na Podkarpaciu, niedaleko granicy z Ukrainą, podczas których odkryto ślady najdalej wysuniętej na zachód i pierwszej w granicach Polski osady scytyjskiej.
Dyrektor muzeum dr Mikołaj Getka–Kenig podkreślił, że archeologiczna wystawa jest niezwykle ważna dla sandomierskiego muzeum z kilku względów.
Przypomnijmy, że Scytowie to lud starożytny, znany z przekazów Herodota. Byli wojownikami i koczownikami przybyłymi do Europy ze wschodnich stepów Azji na przełomie VII i VIII wieku p.n.e., nierozerwalnie związani z historią Europy Środkowej i Wschodniej, a także Bliskiego Wschodu. W ramach prowadzonych prac archeologicznych w Chotyńcu odnaleziono zachowaną w całości grecką amforę na wino, co niewątpliwie jest największym odkryciem, które prezentowane jest na muzealnej wystawie.
Z archeologiczną wystawą w trakcie wernisażu zapoznał się również dr Dominik Kacper Płaza dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, który przyznał, że z wielką ciekawością przyjechał odwiedzić sandomierskie muzeum. Jak dodał ma nadzieje, że odkrycia z Chotyńca w ramach wystawy zagoszczą również w innych instytucjach, w tym również w łódzkim muzeum.
O tym, że archeologiczne odkrycia szczególnie z tak bliskich Sandomierzowi terenów powinny być prezentowane szerszej publiczności w czasie wernisażu przyznał Marek Jońca, członek zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Wyjątkową wystawę swoim patronatem objęli: wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, marszałek województwa świętokrzyskiego jak również marszałek województwa podkarpackiego i rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. Sylwester Czopek.
Wystawa „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii” w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu zagości do 2 grudnia.