Dawid Baran z II LO w Sandomierzu wygrał II Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla Szkół Ponadpodstawowych „Orzeł ortografii”. We wtorek w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego podsumowano rywalizację, a najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody.
Pierwsza edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy postanowili potyczki z ortografią kontynuować.
Pomysłodawczynią rywalizacji jest dr Monika Kozera-Wierzchoś, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu. Pani dyrektor uważa, że takie wydarzenia trzeba kontynuować, bo to rozwijanie i podtrzymywanie kultury języka polskiego.
Janusz Suszyna, kierownik wydziału oświaty w starostwie stwierdził, że podsumowanie, to okazja do pokazania umiejętności posługiwania się językiem polskim i motywacja do nauki pisania bez popełniania błędów.
Na podsumowaniu nie mogło zabraknąć przedstawiciela kuratorium, które było współorganizatorem wydarzenia. Wspieranie szkolnych konkursów jest jednym z zadań tego rządowego organu.
Pani wizytator stwierdziła, że nawet w dobie wszechobecnych komputerów ludzie mają mózg i rozum, z których trzeba korzystać i trzeba dbać o nasz język ojczysty mimo, że jest on trudny.
Uczestnicy dyktanda wcale nie mieli łatwego zadania, bo tekst sprawdzianu poprawnego pisania, zdaniem Elżbiety Kownackiej, nauczycielki języka polskiego w II LO nie należał do łatwych. Profesor Kownacka stwierdziła, że poziom zmagań był wyrównany.
Potyczkę z polską ortografią i interpunkcją wygrał Dawid Baran i było to zdecydowane zwycięstwo. Uczeń klasy matematyczno-fizycznej II LO w Sandomierzu najlepiej poradził sobie z najeżonym pułapkami tekstem autorstwa Joanny Sarwy, nauczycielki języka polskiego i dziennikarki Radia Leliwa.
Zwycięzca pierwszej i drugiej edycji przyznał, że największą trudność sprawiała mu interpunkcja.
Krystian Sieczka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu znalazł się wśród piątki wyróżnionych. Uczeń dobrze wspomina styczniowe dyktando i uznał go za niespecjalnie trudne.
Osoby dorosłe, które uczestniczyły w podsumowaniu konkursu, twierdziły, że pisząc nie popełniają zazwyczaj błędów.
Rolę nauczycieli w przygotowaniu społeczeństwa do pisania bez błędów podkreśliła Barbara Majewska, dyrektor II LO w Sandomierzu, dodając, że człowiek rodzi się z taką umiejętnością.
Laureaci i wyróżnieni odebrali nagrody ufundowane przez samorząd powiatowy i burmistrza Sandomierza. Okolicznościowymi dyplomami podziękowano nauczycielom opiekunom uczniów, którzy znaleźli się w finale konkursu.