Tegoroczne opóźnienie wegetacji o około dwa tygodnie widać również na plantacji szparaga Pani Małgorzaty Arendarskiej w miejscowości Korytnica w gminie Szydłów. Doradztwo technologiczne prowadzi tu Sławomir Suchojad, który przed laty zaryzykował uprawę szparaga na występujących tu lekkich glebach, zyskując sobie przydomek „świętokrzyskiego króla szparagów”.
Obecnie plantacja zajmuje kilkanaście hektarów. Zmieniające się gusta konsumenckie spowodowały zmianę technologii w kierunku pozyskiwania wypustek zielonych, które są delikatniejsze i nie wymagają pracochłonnego skórowanie podczas przygotowania do kulinarnej obróbki.
Dziś Pani Janina Suchojad prezentuje nam różnorakie sposoby zagospodarowania szparaga, by z przyjemnością dla podniebienia zaopatrywać organizm w niezbędne witaminy, sole mineralne i błonnik. Nie ukrywa przy tym, że szparag jest uznanym afrodyzjakiem.
Zachęcamy do skorzystania z przepisu na:
Szparagi w zalewie słodko octowej:
– 5 szklanek wody
– 1 szklanka octu = dodać na końcu gotowania
– 7 łyżek cukru
– 1 łyżka soli.
Całość zagotować.
Do przygotowanych słoików (na spód) dajemy: trochę gorczycy, 2-3 plastry cebuli i 3-4 plasterki marchewki. Wkładamy szparagi (białe obrane ze skóry) i zalewamy zalewą.
Pasteryzujemy do 30 min.